سرگرمی

معرفی بازی های گروهی در خانه

بازی ها جز لاینفک زندگی ما هستند، بسیاری از روزهای به یادماندنی ما را همین بازی ها می‌سازند. به طور کلی بازی ها مجموعه فعالیت های سرگرم کننده و مفرح هستند که می‌توانند ورزشی، پرتحرک، دیجیتالی، فکری و خلاقانه باشند که هر یک جذابیت‌های خاص خود را دارند. علاوه‌ براین بازی ها را می‌توان به صورت انفرادی و گروهی انجام داد که در این مطلب قصد داریم به معرفی انواع بازی گروهی در خانه بپردازیم.انجام بازی های خانوادگی و گروهی ضمن آنکه یکی از تفریحات ثابت خانواده‌های ایرانی در دورهمی ها و شب نشینی‌ها محسوب می‌شود، یک حرکت فوق العاده برای بهبود روابط خانوادگی و ایجاد صمیمیت بیشتر بین اعضای فامیل و خانواده است. ایده هایی که برای بازی گروهی در خانه مطرح می‌شوند بسیار هستند، که هر یک چالش‌ها و قوانین خاص خود را دارند. با این حال ما به دنبال مجموعه بازی های شب نشینی هستیم که تمام اعضای خانواده بزرگ و کوچک در آن نقش داشته باشند و از کنار هم بودند، لذت ببرند.


فهرست مطالب


معرفی بازی های گروهی خنده دار

بازی های خنده دار حرف اول را در مهمانی‌ها و دورهمی‌ها می‌زنند و اغلب این بازی‌ها به شدت مورد استقبال افراد قرار می‌گیرند. در ادامه تعدادی از بازی‌های خنده‌دار گروهی را معرفی می‌کنیم که لحظات شادی را برای شما به ارمغان خواهند آورد.

1.پانتومیم

پانتومیم یکی از بهترین انواع بازی گروهی در خانه می‌باشد که سر و صدای بسیاری بین خانواده‌ها پیدا کرده است و به یکی از ثابت‌ترین بازی ها در دورهمی های خانوادگی و شب نشینی تبدیل شده است. در پانتومیم مهارت برقراری ارتباط غیرکلامی، نقش آفرینی، کدگذاری وتمرکز پرورش می‌یابد. کلیت بازی پانتومیم حدس زدن یک مفهوم، یک عبارت یا کلمه می‌باشد که با گرفتن اطلاعات کدگذاری شده باید رمز گشایی شود.

برای جذاب تر کردن بازی پانتومیم بهتر است، بازی در قالب دو گروه انجام شود تا با ایجاد فضای رقابتی، هیجان بازی افزایش یابد. علاوه‌براین برای بالا بردن کیفیت بازی پیشنهاد می‌شود این بازی در چند مرحله و با فاکتورهای مختلف انجام شود. به عنوان مثال برای موضوعات مختلف و میزان سخت بودن کلمه امتیازهای مختلف لحاظ شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی هایی برای تقویت حافظه دیداری و شنیداری کودکان را بخوانید.

 بازی های گروهی

یا در یک دور از بازی پانتومیم از طریق نقاشی کشیدن اجرا شود یا یک مرحله از بازی را به پانتومیم سرعتی اختصاص دهید. کلی ایده‌های جذاب و خلاقانه در بازی پانتومیم قابلیت اجرایی دارند که این بازی را همواره غیر تکراری و منعطف پذیر می‌کنند. کلمات مورد نظر را می‌توانید قبل از شروع بازی مشخص کنید، برای این کار می‌توانید تعداد کلماتی را خودتون روی کاغذ بنویسید، یا از بازی های فکری پانتومیم و یا از اپلیکیشن های مربوطه استفاده کنید.

بخوانید
۵ ایده هدیه برای گیمرها

2.بازی بغلی بگیر

بازی جذاب و مهیج بغلی بگیر یک بازی خنده‌دار و به شدت مفرح می‌باشد که بسیار سر زبان‌ها افتاده است. در این بازی تعدادی از نفرات به شکل دایره دور هم جمع می‌شوند. یکی از افراد با تکان دادن دستش و بشکن زدن به نفر کنار دستی خود می‌گوید بغلی بگیر، فرد کنار دست او می‌گوید چیو بگیرم
یه کلافه رو
– چبکارش کنم ؟
بده بغلی
این روند به همین شکل ادامه پیدا میکند و با پایان یافتن هر دور یک حرکت جدید ( مثلا تکان دادن سر یا پا ) به حرکاتی که بازیکنان باید انجام دهند اضافه می‌شود. برای این بازی می‌توانید قوانین خاص خود را وضع کنید. مثلا هر کس در طول بازی بخندد، از بازی خارج می‌شود. یا هرکسی متن بازی را اشتباه بگوید، بازی را می‌بازد. این بازی محدودیت سنی ندارد و بزرگ و کوچک می‌توانند در کنارهم از آن لذت ببرند.

3.شعر یادت نره

اگر بخواهیم به یکی دیگر از بهترین انواع بازی دورهمی در خانه اشاره کنیم می‌توان بازی شعر یادت نره را نام برد. در این بازی شاد و حتی خنده‌دار بازیکنان در دو تیم مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. یک آهنگ پلی می‌شود و یک دفعه موسیقی متوقف می‌شود، در این حالت بازیکنان باید ادامه آهنگ را بخوانند.

4. هُپ هُپ

بازی ساده و دوست داشتنی هُپ هُپ، برای انجام این بازی نیاز به هیچ وسیله‌ای نیست. در این بازی گروهی تعداد نفرات دور هم جمع می‌شوند، شروع به شمارش اعداد می‌کنند، که با رسیدن به اعداد 5، 10، 15، 20، 25 و به همین ترتیب پنج تا پنج تا به جای عدد مورد نظر باید هُپ بگویند. اگر بازیکنی به جای هپ عدد موردنظر را بگوید از بازی خارج می‌شود.

بخوانید
بررسی و معرفی بازی هایی برای تقویت حافظه دیداری و شنیداری کودکان

برای سخت تر کردن بازی می‎توانید اعداد را 7 تا 7 تا بگویید یا 6 تا 6 تا. در شروع شاید بازی آسان و ساده‌ای به نظر برسد اما با بالا رفتن اعداد کار کمی دشوار و چالش برانگیز می‌شود.

5. یه مرغ دارم روزی ….. 

یکی دیگر از قدیمی‌ترین و صد البته مفرح‌ترین بازی های گروهی که در خانه می‌شود انجام داد، بازی یه مرغ دارم روزی چندتا تخم می‌گذارد هست. هرچه تعداد نفرات در این بازی بیشتر باشد، بازی هیجانی‌تر و چالشی‌تر می‌شود. برای شروع بازی هر یک از بازیکنان یه رقم اختصاصی را برای خود برمی‌دارد. بزرگترین شخص بازی را شروع می‌کند. بدین ترتیب که می‌گوید:

یه مرغ دارم روزی 6 تا تخم میذاره !

_ شخص شماره 6 بلافاصله بگوید چرا 6 تا ؟

در مقابل بازیکن دیگر می‌گوید پس چندتا ؟

_شماره 6 می‌گوید مثلا 3 تا !

بازی به همین ترتیب ادامه می‌یابد، اگر شخصی شماره‌ای را بگوید که قبلا از بازی حذف شده، خود نیز از بازی حذف می‌شود. و یا اگر شماره او اعلام شود و با تایخر پاسخ دهد یا جملات را پس و پیش بگوید از بازی خارج می‌شود.

معرفی بازی‌های گروهی خلاقانه

خلاقیت در زندگی همیشه حرف اول را می‌زند، بازی از این قضیه مستثنی نیست، هرچه بازی خلاقانه‌تر باشد جذابیت بیشتری دارد و بازیکنان را به چالش می‌کشاند. بازی های گروهی خلاقانه از سری بازی گروهی در خانه می‌باشد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

1. بازی دورهمی مافیا

بازی نام آشنا مافیا را همه می‌شناسند، یک بازی فوق العاده با تم جاسوسی که طرفداران خاص خود را دارد. در این بازی گروهی و دورهمی افراد در دو گروه شهروند و مافیا در مقابل یکدیگر به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. در این بازی مهیج مهارت هوش هیجانی بازیکنان به چالش کشیده می‌شود، کنترل احساسات، مدیریت خشم، استدلال و انالیز رفتار از جمله مهارت‌هایی است که در این بازی به چالش کشیده می‌شود.

 بازی های گروهی

اساس بازی مافیا مخفی بودن نقش‌ها و گمانه زنی به بازیکنان می‌باشد. بازی دورهمی مافیا بیشتر برای بزرگسالان و نوجوانان پیشنهاد می‌شود. روند و قوانین مافیا در تمامی بازی های آن یکی است مگر این که با ایجاد نقش‌های متفاوت کمی تغییر در روند بازی ایجاد شود و بازی به چالش کشیده شود. برای انجام مافیا می‌توانید از بازی فکری شب مافیا یا بازی شهروند و مافیا نیز استفاده کنید، در این مجموعه از بازی نقش‌های بازی و مسئولیت آن‌ها، روش و قوانین بازی کاملا واضح و مشخص است.

بخوانید
معرفی سرگرمی برای بزرگسالان + بررسی تقویت انرژی ذهنی با انجام سرگرمی های خلاقانه

2. بازی های فکری

بردگیم و بازی های رومیزی از جمله بازی‌هایی هستند که به صورت گروهی انجام می‌شوند. تعداد و تنوع بازی‌‌های فکری که با تعداد نفرات بالا بازی می‌شوند بسیار است. بازی بالماسکه، بازی فکری ایستگاه آخر، بازی نامیرا، بازی رسام و بروکا را می‌توان با 8 نفر و بیشتر بازی نمود. بازی های رومیزی علاوه‌براین که سرگرم‌کننده و مفرح هستند، جنبۀ آموزشی نیز دارند و مهارت‌های اجتماعی، ارتباطی، مشارکت، کارگروهی و مهارت‌های شناختی همچون حل مساله، تصمیم‌گیری را بهبود می‌بخشد.

3. مشاعره

مشاعره یکی دیگر از بازی های گروهی و خانوادگی می‌باشد که برای بزرگسالان جذابیت بیشتری دارد. با این حال مشاعره تفریح ثابت برخی از گروه نوجوان علاقه‌مند به شعر و ادبیات می‌باشد. مدت زمان مشاعره با توجه به سطح توانایی های بازیکنان ممکن است کوتاه یا بسیار طولانی باشد.
اگر مشاعره و به یاد آوردن ابیات و اشعار کاربلد هستید برای افزایش جذابیت مشاعره می‌توانید با تعیین موضوع ، حساسیت بازی را بیشتر کنید و فضا را رقابتی و هیجان انگیز کنید.

4. بازی اسپای ( جاسوس)

بازی جاسوس که تحت عنوان اسپای شناخته می‌شود، یکی از بازی های هیجان انگیز می‌باشد که محبوبیت بسیاری بین خانواده‌ها پیدا کرده است. این بازی با استفاده از یک برنامه در تلفن همراه با نام اسپای اجرا خواهد شد. روند کلی بازی بدین شکل است که با پرسیدن سوال های مرتبط اما نه شفاف و واضح دست جاسوس بازی را رو کنید. برای شروع بازی باید تعداد نفرات را در اپلیکیشن مشخص کنید و لیست اسامی مکان‌هایی که در بازی به عنوان هدف ارائه می‌شود را یک دور با صدای بلند برای بازیکنان بخوانید.

بخوانید
معرفی پرهیجان ترین بازی های گروهی کودکان

سپس گوشی به ترتیب بین بازیکنان دست به دست می‌شود، هر بازیکن با کلیک بر روی ایکون ” شروع ” متوجه نقش خود خواهد شد، اگر اپلیکیشن نام یک مکان را به بازیکن نمایش دهد بدین معناست که آن بازیکن جاسوس نخواهد بود. اما اگر کلمه جاسوس برای بازیکن نمایان شود بدین معناست که او جاسوس بازی است. در این بازی با توجه به تعداد بازیکنان یک تا سه جاسوس در بازی حضور خواهند داشت.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که تا پایان بازی هویت تمام افراد پنهان است و افرادی که جاسوس نیستند باید با پرسیدن سوال های کوتاه هویت جاسوس را فاش کنند. و در همین حین جاسوس با دقت به سوالاتی که بازیکنان از یکدیگر می‌پرسند باید مکان مورد نظر را به درستی حدس بزند. به یاد داشته باشید سوالاتی که مطرح می‌کنید در عین حال که مرتبط با مکان هدف هستند، برای جاسوس گمراه کننده و ناملموس باشد.

جاسوس زمانی برنده بازی خواهد شد که موفق شود مکان مورد نظر را کشف کند و یا تا انتها در بازی بماند و شخص دیگری را به جای او از بازی اخراج کنند. شاید در نگاه اول بگویید که چرا بازی اسپای در دسته بازی های خلاقانه قرار گرفته است. در اسپای توانایی طرح سوالات خلاقانه به شما این امکان را می‌دهد که در صورت جاسوس بودن هویت خود را پنهان نگه دارید و در غیر این صورت هویت جاسوس  را فاش نمایید.

5. اسم فامیل

بازی دورهمی اسم  فامیل یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال جذابت‌ترین بازی های گروهی در خانه می‌باشد، که هیچوقت محبوبیت خود را از دست نمی‎‌دهد. هر چه تعداد نفرات در بازی اسم و فامیل بیشتر باشد، هیجان بازی بیشتر می‌شود. این بازی به قدری همه‌گیر و محبوب است که دیگر نیازی به معرفی و بیان روش بازی ندارد. با این حال به طور مختصر به شیوه اجرای بازی می‌پردازیم. برای انجام این بازی به تعدادی کاغذ و خودکار نیاز داریم.

بخوانید
بررسی و معرفی بازی هایی برای تقویت حافظه دیداری و شنیداری کودکان

در هر کاغذ تعداد ستون‌هایی مشخص می‌کنیم که هر ستون به یک گروه اسمی مثلا اسم، فامیل، غذا، حیوان و ….. تعلق دارد. برای شروع بازی بازیکنان در فاصله مناسب از یکدیگر قرار می‎‌گیرند و به ترتیب هر یک از بازیکنان یکی از حروف الفبا را بیان می‌کند که باید ستون‌های مربوطه را با کلماتی پر کنند که با حروف ذکر شده، شروع شوند.

بازیکنی که زودتر از سایر بازیکنان موفق به پر کردن تمام ستون‌های مربوطه شود، با صدا دراوردن زنگ یا گفتن کلمه (stop) آن دور از بازی را به پایان می‌رساند و در این حالت ما بقی بازیکنان باید خودکارهای خود را رها کنند و چیزی ننویسند. در مرحله بعد بازیکنان باید با خواندن کلماتی که نوشته‌اند، امتیازات خود را ثبت نمایند.
بازی اسم و فامیل در عین سادگی بسیار هیجان انگیز و برای بازی گروهی در خانه یک ایده فوق العاده و ناب می‌باشد. برای این بازی گروهی در خانه می‌توانید از بازی فکری اسم فامیل بهره‌مند شوید. این بازی فکری با در اختیار قرار دادن مجموعه‌ای از کارت‌های حروف و عناوین و لیست روند بازی را جذاب و منحصر به فرد می‌کند.

سخن پایانی

شما در این مقاله با بازی های گروهی در خانه آشنا شدید. همچنین از نحوه ی انجام بازی آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

بازی جرات حقیقت چیست؟

بازی جرات حقیقت یکی از بازی های مهیج، جالب و سرگرم کننده است که مانند سوالات صندلی داغ، با کمک سوالات شیطنت آمیز و به چالش کشیدن جسارت افراد لحظات سرگرم کننده ای را برای شما به ارمغان می آورد.

نحوه انجام این بازی چگونه است؟

در یکی از نسخه های رایج این بازی شرکت کنندگان به صورت دایره وار دور هم می نشینند و یک بطری را می چرخانند، هنگامی که بطری متوقف می شود کسی که سر بطری به سوی او قرار گرفته است برای پاسخ به سوالات حقیقت یا چالش جرات انتخاب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا