سئو

المنتور افزونه ای عالی برای طراحی سایت اما از آن استفاده نکنید. به این دلایل

المنتور جزو افزونه های جذاب و کاربردی است که از آن برای طراحی سایت استفاده می شود. این سایت ساز پیشرفته مزایا و معایب بسیار زیادی دارد. وجود ایرادات بزرگ برای المنتور باعث شده است که گزینه چندان مناسبی برای طراحی سایت نباشد. زیرا تاثیر مستقیم روی سئو خواهد داشت. در ادامه این مقاله بررسی خواهم کرد که چرا نباید از المنتور برای طراحی سایت استفاده کنیم.

المنتور چیست؟

المنتور یک افزونه ی سازنده ی وب بصری و متن باز برای وردپرس می باشد که امکان ایجاد صفحات به صورت پویا و بصری را فراهم می آورد. این سازنده به طور رایگان در وردپرس وجود دارد و توسط خیلی از برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب سایت ها استفاده می شود. المنتور یک سازنده ی صفحه ی نسبتاً جدید است، اما روز به روز رو به توسعه و پیشرفت است.

المنتور ویرایشگر اصلی وردپرس را با یک ویرایشگر fronted جایگزین می کند. بنابراین با استفاده از آن می توانید طرح های پیچیده را به صورت بصری ایجاد کنید و وب سایت خود را به صورت پویا و بدون نیاز به جا به جایی بین ویرایشگر ها و حالت پیش نمایش طراحی کنید.

این سازنده ی صفحه شما را قادر می سازد بدون نیاز به استفاده از کد و یا CSS و بدون تکیه به کمک برنامه نویسان، به یک طراحی درجه ی یک بپردازید. برای استفاده از المنتور و ایجاد یک صفحه ی وب نیازی به دانش برنامه نویسی ندارید.

چرا نباید از المنتور برای طراحی سایت استفاده کنیم؟

عدم وجود سطح پشتیبانی عمیق برای توسعه ی وب سایت های پیچیده تر از طریق ادغام با فرم های پیشرفته ی سفارشی.

بخوانید
ارور 404 چیست و چگونه آن را برطرف کنیم؟

المنتور به شما این امکان را نمی دهد که به طور دلخواه ساختار پیوند های موجود در صفحه ی خود را تغییر دهید. این پیوند ها از پوسته ی فعال شما به ارث برده می شوند. برای اینکه بتوانید ساختار پیوند را به دلخواه تغییر دهید، بایستی کد های CSS را به این سایت ساز اضافه کنید.

این صفحه ساز اجازه ی ویرایش ویجت ها را به طور مستقیم برای طراحان فراهم نکرده است. بنابراین شما با استفاده از ویجت های موجود و ویرایش آنها نمی توانید یک ویجت جدید که دلخواهتان باشد، ایجاد کنید.

طراحی سایت با المنتور

المنتور با استفاده از کد های وردپرس ایجاد شده است و با قالب هایی که از وردپرس پیروی می کنند، خوانایی دارد. اما این به این معنا نیست که تمام کد های المنتور استاندارد هستند و این احتمال وجود دارد که برخی از قالب ها با المنتور سازگار نباشند. برخی از این ناخونایی ها عبارتند از:

  • اندازه ی عرض صفحه کامل نمی باشد.
  • ذیل سربرگ ها مشکل فاصله وجود دارد.
  • سایز و فونت نوشته ها قابل تغییر نیست.

اگر از قالبی استفاده می کنید که با المنتور سازگار نیست و خواهان این سازگاری هستید، بایستی قالب خود را عوض کنید و یا اینکه بایستی از تیم پشتیبانی قالب درخواست رفع این مشکلات را بدهید.

افزونه سنگینی است

اگر با المنتور کار کرده باشید حتما با مشکل کندی آن هر از گاهی مواجه شده باشید و یا اینکه صدای فن کامپیوتر شما را نیز درآورده است. خب طبیعی هست!!!

صفحه ساز المنتور از محیط گرافیکی خوبی برخوردار است همین امر باعث شده است که مقداری از حافظه رم، و قدرت CPU شما را اشغال کند.

بخوانید
نکاتی کاربردی برای طراحی لندینگ پیج فروشگاهی بهینه

اگر سخت افزار سیستم عامل شما خیلی قدیمی باشد قطعا در استفاده از این افزونه با سختی هایی روبرو خواهید شد. از این پیشنهاد میشود که برای استفاده درست از این افزونه حتما 4 گیگ رم و cpu سه هسته به بالا داشته باشید.

افزونه های جانبی زیادی دارد

شاید برای شما جالب باید که چرا وجود افزونه های جانبی برای صفحه المنتور یک عیب محسوب می شود؟؟؟! علت این موضوع گیج کردن الکی کاربران است.

اکثر کاربران تازه کار فکر میکنند که هر افزودنی کارهای خیلی عجیبی می کنند پس تصمیم میگیرند که دست رد به سینه هیچ افزونه ای نزنند ? و همین امر باعث می شود که بعد از مدتی با کلی افزونه نصبی در وردپرس خود روبرو شوند.

میدانید  که درصد زیادی از کندی سایت مربوط به افزونه ها می باشد . در در نتیجه کاربران برای حذف این افزونه ها دچار زحمت و یا گاهی دلسرد می شوند.

نکته اخلاقی

هیچگاه کمال گرا نباشیم

به هاست قوی نیاز دارد

در ابتدا گفتیم که المنتور درصد زیادی از حافظه رایانه شخصی شما را اشغال می کند اما این مسئله بر روی سرور نیز تاثیر میگذارد. خصوصا اگر از هاست های اشتراکی استفاده کنید این مسئله پر رنگ تر می شود زیرا هاست های اشتراکی به تعداد زیادی کاربر داده می شود و این کاربران که اکثرا هم المنتور دارند به هاست بیشتر از ظرفیت واقعی منابع فشار می آورند.

پس در نتیجه خیلی ها فکر میکنند المنتور پرو سایت را کند می کند اما اینگونه نیست، با انتخاب یک هاست خوب و مناسب میتوانید اطمینان حاصل کنید که با المنتور نیز می توان یک سایت خوش سرعت داشته باشید.

طراحی سایت با افزونه elementor

خیلی از سایت ها خوب دنیا با افزونه المنتور پرو طراحی شده اند. سایت ایران المنتور نیز با استفاده از این صفحه ساز طراحی و توسعه داده شده است که سرعت نسبتا بالایی دارد.

بخوانید
چگونه یک رپورتاژ آگهی مناسب برای سایت خود پیدا کنیم؟

برای تغییرات زیاد باید از ویجت استفاده کنید

مشکل دیگری که در المنتور وجود دارد، اینست که برای تغییر موقعیت ویجت ها و المان ها بایستی از ستون های خالی و ویجت های دیگر استفاده کنید. این کار می تواند به صفحه ی وب شما آسیب برساند. برای حاصل شدن این موضوع شما مجبور خواهید بود کد های HTML بیشتری که ارزشی ندارند و صرفاً برای اعمال تغییرات هستند به صفحه ی خود اضافه کنید.

نتیجه ی این کار کاهش سرعت بارگذاری صفحه تان خواهد شد. همچنین اضافه کردن ستون های خالی و بدون محتوا بر رتبه بندی وب سایت شما تأثیر منفی خواهد گذاشت، زیرا موتور های جستجوگر را به خطا می اندازد.

برای این مشکلات البته راه حلی وجود دارد. ویجت ها به طور پیش فرض دارای فاصله و تنظیماتی هستند که موقعیت آنها را مشخص می کنند. با استفاده از این کد ها می توانید اطمینان حاصل کنید که از حداقل کد ها برای تغییراتی که می خواهید ایجاد کنید، استفاده کرده اید.

تغییرات در حافظه کش انعکاس داده نمی شود

ایراد دیگری که در این صفحه ساز وجود دارد اینست که زمانی که شما تغییراتی در وب سایت خود ایجاد می کنید، این تغییرات در حافظه ی کش انعکاس داده نمی شود. روزانه ممکن است شما تغییرات زیادی را در وب سایت خود اعمال کنید، اما نتوانید آنها را مشاهده کنید. علت این موضوع اینست که هنگام اعمال تغییرات، حافظه ی کش خالی نشده است. در نتیجه همان اطلاعات قبلی بر روی صفحه نشان داده می شود.

بخوانید
چرا سایتم بازدید ندارد در حالیکه محتوای آن عالی است؟

مشکل دیگری که در این سایت ساز وجود دارد اینست که برخی افزونه های آن با نسخه ی اصلی تداخل دارند. در نتیجه المنتور کار نمی کند. مسئله ی بدی که در این زمینه وجود دارد عدم بررسی این موضوع از طرف تیم توسعه دهنده ی المنتور می باشد.

افزونه elementor

نسخه ی پیشرفته ی المنتور فاقد ویرایشگر back-end است و اگر می خواهید یک وب سایت کامل پیکسل داشته باشید، گاهی اوقات بایستی کد های back-end خود را ویرایش کنید. اما امکان ویرایش back-end برای شما وجود ندارد.

مشکلات جانبی المنتور

در این صفحه ساز، قالب ها و بلوک های رایگان و پیشرفته با هم نمایش داده می شوند و نمی توانید نتایج را فیلتر کنید که فقط موارد رایگان یا پیشرفته به طور جداگانه نمایش داده شوند. وجود این گزینه در المنتور می توانست تفاوت های زیادی ایجاد کند و کار با آن را ساده تر می کرد.

همچنین در برخی موارد کاربران نمی توانند سازنده ی المنتور خود را بعد از بروزرسانی باز کنند. اگرچه این مسئله اغلب توسط خود المنتور ایجاد نمی شود. علت این موضوع اغلب نسخه ی PHP منسوخ شده، تنظیمات cloudflare ناسازگار، میزبانی منسوخ شده، افزونه ی ذخیره ساز و یا عملکرد ناسازگار است. اگر المنتور توانایی تشخیص ناسازگاری ها و هشدار به کاربران را داشت، کار با آن بسیار ساده تر می شد.

آیا باید از نسخه ی پیشرفته ی المنتور استفاده کنیم؟

افزونه ی Elementor دارای دو نسخه ی تجاری و رایگان می باشد. نسخه ی تجاری این افزونه چند ماه پس از نسخه ی رایگان آن وارد بازار شد که در آن چندین ویجت و هدر و فوتر اضافه شده بود. نسخه ی رایگان المنتور کامل نمی باشد و ممکن است طی طراحی خود نیاز به ابزارک هایی داشته باشید که در نسخه ی حرفه ای المنتور وجود دارد. اما اگر نیاز به نسخه ی تجاری آن داشته باشید بایستی هزینه ای برای برخورداری از این سرویس ها پرداخت کنید. نسخه ی تجاری المنتور رایگان نمی باشد.

بخوانید
راهنمای جامع آموزش تولید محتوا + ابزارهای مهم آن

جمع بندی

در این مقاله المنتور و معایب آن را مورد بررسی قرار دادیم. وجود این ایرادات بزرگ برای سایت ساز المنتور باعث می شود که گزینه مناسبی برای طراحی سایت نباشد. به همین دلیل اکثر طراحان معتقدند که نباید از المنتور برای طراحی سایت استفاده کرد. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و برای شما مفید بوده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا