اخبار اقتصادی

انواع ویزاهای تحصیلی در کانادا را باهم بشناسیم

ما در این مقاله سعی میکنیم تا شما را با  انواع ویزاهای تحصیلی در کانادا آشنا کنیم،  تا شما بتوانید تصمیمات درستی  را برای انتخاب کشور کانادا به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنید. تا پایان این مقاله با اسمارت اپلای جستجوی هوشمند دانشگاه های کانادا همراه باشید.

ویزای دانش‌آموزی کانادا

ویزای دانش‌آموزی برای افراد زیر هیجده سالی که قصد دارند در مدارس کانادا تحصیل کنند، صادر می‌شود. این روزها خیلی از والدین با هزاران امید و آرزو، فرزندان خود را برای ادامه‌ی تحصیل، راهی کشور کانادا می‌کنند.

با ویزای دانش‌آموزی کانادا، دانش‌آموزان می‌توانند در کشوری که به مهد برترین مدارس جهان مشهور است، مشغول به تحصیل شوند. پروسه‌ی اخذ ویزای دانش‌آموزی کانادا نیز همانند پروسه‌ی ویزای دانشجویی است؛ یعنی ابتدا والدین باید دریکی از مدارس کانادا برای فرزند خود پذیرش بگیرند و سپس برای دریافت ویزا اقدام کنند.

ویزای دانشجویی کانادا

این ویزا برای کسانی صادر می‌شود که تصمیم دارند در مقاطع گوناگون دانشگاهی در کانادا تحصیل کنند. اولین‌ قدم برای اخذ ویزای دانشجویی کانادا، دریافت پذیرش از مؤسسات آموزش عالی و مورد تأیید کانادا مشهور به «DLI» است.

متقاضیان بعد از دریافت پذیرش می‌توانند نسبت به تکمیل مدارک لازم و دریافت ویزا اقدام کنند.

شرایط دریافت ویزای تحصیلی کشور کانادا

بااینکه ویزای تحصیلی در کانادا به دو‌دسته‌ی دانش‌آموزی و دانشجویی تقسیم می‌شود اما درکل، شرایط دریافت ویزا برای هر دو مقوله حدوداً یکسان و به‌قرار زیر است:

 • دریافت برگه‌ی پذیرش از مراکز آموزشی معتبر کانادا (مدارس یا دانشگاه)؛
 • اثبات تمکن مالی از سوی دانشجو یا والدین دانش‌آموز (برای تأمین هزینه‌ی تحصیل وزندگی در کانادا(
 • عدم سوءپیشینه؛
 • سلامت جسمی؛
 • توجیه آفیسر و اثبات اینکه پس از پایان تحصیلات قصد بازگشت به وطن را دارید.
بخوانید
راهنما خرید بهترین شارژر وایرلس + بهترین های 1402

گام‌به‌گام تا دریافت ویزای تحصیلی کانادا

گام اول: دریافت نامه‌ی پذیرش

اولین واصلی‌ترین گام، دریافت نامه‌ی پذیرش از مؤسسات و مراکز آموزشی معتبر کانادا استبه‌ یاد داشته باشید که بدون داشتن نامه‌ی پذیرش، نمی‌توانید برای ویزا اقدام کنید.

حتماً نسخه‌ی اصلی یا الکترونیکی نامه‌ی پذیرش را ضمیمه‌ی فرم درخواست ویزا کنید.

گام دوم: درخواست اقامت موقت

این مرحله بیش‌تر مربوط به کسانی است که قصد دارند دریکی از مؤسسات آموزشی استان کبک تحصیل کنند؛ پس دارای حال همه‌ی متقاضیان نمی‌شود. اگر تصمیم دارید در کبک تحصیل کنید، باید این مرحله را طی کنید.

گام سوم: ایجاد حساب کاربری آنلاین

در این مرحله، باید حساب کاربری آنلاین درست کنید تا بتوانید به‌تمامی فرم‌ها و پک‌های مدارک موردنیاز دسترسی داشته باشید.

گام چهارم: ارسال مدارک

شما تقریباً شصت‌روز فرصت دارید تا مدارک و فرم‌های خواسته‌شده را تکمیل و در وب‌سایت اداره‌ی مهاجرت کانادا (IRCC) بارگذاری کنید.

حتماً ددلاین اپلای (آخرین‌مهلت درخواست پذیرش) را مدنظر داشته باشید.

گام پنجم: انگشت‌نگاری

برای انگشت‌نگاری باید به یکی از مراکز وک (VAC) یا مراکز دریافت تقاضای ویزا بروید (لزومی ندارد این مراکز در کشور مبدأ متقاضی باشند). همان‌طور که می‌دانید، در ایران مراکز وک وجود ندارد؛ پس ایرانی‌ها باید امور انگشت‌نگاری را در کشورهای همسایه انجام دهند.

گام ششم: بارگذاری مدارک تکمیلی

اگر اداره‌ی مهاجرت مدارک بیش‌تری را خواست، حتماً در اسرع‌ وقت تکمیل و ارسال کنید.

گام هفتم: دریافت ایمیل پاس‌ریکوئست (pass request)

در این مرحله، باید خدا را شکر کنید؛ چون تقریباً به انتهای مسیر مهاجرتی رسیده‌اید. در صورت دریافت ایمیل پاس‌ریکوئست، باید گذرنامه یا پاسپورت خودتان را برای لیبل ویزا به سفارت کانادا ارسال کنید و وارد مرحله‌ی پیکاپ ویزا بشوید.

بخوانید
راهنما خرید بهترین گوشی‌های موبایل هوآوی

درواقع، پیکاپ ویزا به کلیه‌ی مراحلی گفته می‌شود که در طی آن، گذرنامه به سفارت ارسال می‌شود و سپس همراه با ویزا، از سفارت به شخص متقاضی ارسال می‌گردد.

گام هشتم: دریافت نامه‌ی POE

POE مخفف Port of Entry است که بعد از پذیرش درخواست ویزای تحصیلی یا «pjd» کاری متقاضی صادر می‌گردد.

این آخرین مرحله است. شما با گذشتن از این مرحله، باید کم‌کم به فکر بستن چمدان و سفر به کانادا شوید.

پس از ذکر شرایط و مراحل، نوبت به معرفی مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا می‌رسد.

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا به چه مدارکی نیاز داریم؟

مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلي (دانش‌آموزی و دانشجویی) کانادا در بسیاری از موارد مشابه است. مواردی که منحصر به دانش‌آموزی یا دانشجویی است، داخل پرانتز مشخص‌شده است. مدارک به شرح زیر است:

 • مدارک شناسایی؛
 • مدرک برای اثبات تمکن مالی؛
 • استادی‌پلن (دانشجویی)؛
 • برگه‌ی پذیرش؛
 • سابمیشن‌لتر یا نامه‌ی دفاعیه‌ی وکیل؛
 • گواهی پذیرش کبک certificat d’acceptation du Québec (CAQ) (برای متقاضیان تحصیل در کبک)؛
 • گواهی حضانت (فقط برای دانش‌آموزان)؛
 • سایر مدارک لازم.

برای درک بهتر شما، هر یک از مدارک را جداگانه ارزیابی خواهیم کرد.

نگاهی به جزئیات مدارک

·       برگه‌ی پذیرش

اولین شرط اخذ ویزای تحصیلی کانادا، دریافت پذیرش از مراکز آموزشی معتبر در کانادا است. حتماً نسخه‌ی اصل یا الکترونیکی نامه‌ی پذیرش را در کنار درخواست خود قرار دهید.

·      مدارک شناسایی

این مدارک می‌تواند شامل شناسنامه، گذرنامه‌ی معتبر و عکس پرسنلی یا گذرنامه‌ای جدید باشد.

کسانی که درخواست خود را به‌صورت آنلاین عرضه می‌دهند، باید نسخه‌ای از صفحه‌ی اطلاعات پاسپورت خود را آپلود کنند. در صورت تأیید، باید نسخه‌ی اصلی پاسپورت را هم عرضه کنند.

بخوانید
10 مدل از بهترین کاغذ خردکن امن برای انواع اسناد محرمانه

اگر متقاضی ویزای دانشجویی را آنلاین درخواست می‌کند، باید این عکس را روی پرتال اداره‌ی مهاجرت بارگذاری کند و اگر به‌صورت کاغذی اقدام می‌کند، باید نام و تاریخ تولد خود را پشت هر یک از عکس‌ها بنویسد.

عکس ویزای کانادا مشخصات خاصی دارد؛ مثلاً، در اندازه‌ی ۳.۵*۴.۵ سانتیمتری، بدون عینک و چهره‌ی کاملاً خنثی (بدون آرایش غلیظ، بدون لبخند، اخم یا هر حالت دیگر).

اسکن صفحه‌ی اول و صفحاتی از پاسپورت متقاضی و همراهان که مهر ورود و خروج یا ویزا دارند و همچنین، اسکن صفحه‌ی اول پاسپورت قدیمی و صفحاتی که مهر ویزا دارند، الزامی است.برای اثبات تمکن مالی می‌توانید از نامه‌ی سابقه‌ی شغلی، صورت‌حساب بانکی چهارماه اخیر یا هر سندی که درآمد شمارا نشان دهد، استفاده کنید

·      مدرک برای اثبات تمکن مالی

متقاضیان تحصیل در کانادا باید اثبات کنند که می‌توانند حداقل به مدت یک سال هزینه‌ی تحصیل و زندگی خود را تأمین کنند؛ این مدرک برای دانش‌آموزان باید از سوی والدین ارائه شود.

اثبات تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا بسیار مهم است. اگر متقاضی نتواند آن را اثبات کند، آفیسر پرونده با صدور ویزای تحصیلی موافقت نخواهد کرد. حداقلِ تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلي کانادا ۲۶۰۰۰$ است.

·      استادی پلن کانادا (دانشجویی)

استادی‌پلن نامه‌ای است که در آن توضیح می‌دهید چرا قصد دارید در کانادا تحصیل کنید. هدف شما از انتخاب رشته چیست؟ پس از اتمام تحصیل چه برنامه‌ای دارید و…

·         سابمیشن‌لتر یا نامه‌ی دفاعیه‌ی وکیل

خوشبختانه، شما می‌توانید در پرتال اداره‌ی مهاجرت کانادا، نامه‌ی دفاعیه‌ی وکیل خودتان را به اداره‌ی مهاجرت کانادا ارائه کنید. در سابمیشن‌لتر، وکیل متقاضی بر اساس قوانین و مقررات مهاجرتی، از وی دفاع می‌کند.

بخوانید
راهنما خرید بهترین هندزفری بی سیم سامسونگ 

درست است که داشتن وکیل، امتیازی برای اداره‌ی مهاجرت کانادا شمرده نمی‌شود ولی همه می‌دانند که حضور یک وکیل در این پروسه می‌تواند مؤثر باشد.

·      گواهی پذیرش کبک (CAQ)

این برگه مختص متقاضیان تحصیل در استان کبک است. برای درخواست ویزای تحصیلی لزومی ندارد منتظر اصل CAQ باشید. اداره‌ی مهاجرت کبک در زمان صدور سی‌ای‌کیو، یک نسخه را به «IRCC» ارسال می‌کند.

اگر درخواست متقاضی برای مجوز تحصیلی کبک (CAQ) توسط اداره‌ی مهاجرت کبک تأیید شود ولی متقاضی هنوز منتظر دریافت CAQ باشد، می‌تواند در این فاصله با تأیید اولیه‌ی اداره‌ی مهاجرت کبک، درخواست ویزای تحصیلی خود را ارسال کند.

·      گواهی حضانت (مخصوص دانش‌آموزان)

هنگامی‌که متقاضیان تحصیل به سن قانونی نرسیده باشند، برای ادامه‌ی تحصیل در کانادا نیاز به همراه خواهند داشت. در این شرایط، همراه دانش‌آموز باید فرم اعلامیه‌ی حضانت را از طریق وب‌سایت Canada.Ca به همراه درخواست ویزای تحصیلی دانلود و به اداره‌ی مهاجرت کانادا ارسال کند.

اگر والدین توانایی همراه فرزند را نداشته باشند، می‌توانند درخواست قیّم کنند. در این شرایط، ارائه‌ی اظهارنامه‌ی قیم در کانادا و رضایت‌نامه‌ی پدر و مادر مبنی بر پذیرش قیم الزامی است.

بسیار خب همراهان گرامی اگر هنوز سوالی دارید میتوانید از مشاوران مجرب ما در اسمارت اپلای کمک بگیرید. و همچنین می‌توانید از سرچ هوشمند اسمارت اپلای استفاده کنید.

منبع این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا