سرگرمی

معرفی پرهیجان ترین بازی های گروهی کودکان

بازی های گروهی چیزهای زیادی به کودکان یاد می‌دهند که به رشد اجتماعی، جسمی، ذهنی، عاطفی، رفتاری و شخصیتی کودکان کمک می‌کند. همچنین کودک در بازی های شاد گروهی، همکاری، رعایت حقوق دیگران و مهارت های اجتماعی را بهتر یاد می‌گیرد. کودکان بدون انجام بازی های گروهی، توانایی لازم برای ایجاد ارتباط موفق و سالم با دیگران را ندارند. در این بازی ها شما یاد می‌گیرید، به ایده های دیگران گوش دهید و چیزهای جدید را امتحان کنید، همچنین کودکان در این بازی ها تلاش می‌کنند تا با یکدیگر تعامل داشته باشند و برای رسیدن به هدف و برنده شدن با هم متحد شوند.در این مقاله چند مورد از بازی های گروهی کودکان را به شما برای شادی و لذت بیشتر بچه‌ها در کنار هم معرفی می‌کنیم.


فهرست مطالب


مزایای بازی های گروهی برای کودکان چیست؟

کارشناسان حوزه کودک، بازی های گروهی را برای کودکان بسیار مفید و لازم می‌دانند. هر آنچه که کودک برای شروع زندگی اجتماعی نیاز داشته باشد، به طور کامل در بازی های گروهی وجود دارد. دعوا و بحث های گروهی که در حین بازی بین بچه ها به وجود می‌آید، می‌تواند یک تجربه مفید و تلاش بیشتر برای ادامه دادن باشد.

 بازی های گروهی

این بازی ها به کوکان کمک می‌کند تا بفهمند، آدم ها نظرات و سلیقه های مختلفی دارند، بنابراین باید به آنها احترام گذاشت. معمولا والدینی که بیشتر به آینده فرزند خود توجه می‌کنند، آنها را به سمت بازی های گروهی و اجتماع سوق می‌دهند. در بازی های گروهی هر فردی یک وظیفه‌ای دارد که علاوه‌بر انجام وظیفه خود، باید به دوستان و هم گروهی های خود برای گرفتن نتیجه بهتر و موفقیت کمک کند.

بخوانید
بررسی و معرفی بازی هایی برای تقویت حافظه دیداری و شنیداری کودکان

معرفی تعدادی از بهترین بازی های گروهی مناسب کودکان

شمار بازی های گروهی که کودکان می‌توانند در کنار خانواده، دوستان و همکلاسی های خود انجام دهند بسیار است که هر یک از آن‌ها با هدف پرورش و تقویت مهارت‌های گوناگون شناختی و اجتماعی طراحی می‌شوند. در ادامه به معرفی برخی از هیجان انگیزترین بازی های گروهی کودکان پرداخته‌ایم.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی های گروهی در خانه را بخوانید.

1. قایم موشک

بازی خاطره انگیز قایم موشک به این صورت انجام می‌شود: شرکت کنندگان یک نفر را به عنوان گرگ انتخاب می‌کنند که او باید در یک مکان ثابت باشد و چشم بگذارد (چشم هایش را ببندد) سپس از یک تا 10 بشمرد و یا این شعر را بخواند: ده، بیست، سی، چهل، پنجاه، شصت، هفتاد، هشتاد، نود، صد، حالا که رسید به صدتا، ما می گوییم سیصدتا، هاجر خانم حاضر باش من آمدم به کنکاش، دستمال آبی بردار، پر از گلابی آبدار.

 بازی های گروهی

در همین حین بازیکنان وقت دارند، قایم شوند، حالا گرگ باید محل قایم شدن افراد را پیدا کند، افرادی که قایم شدند قبل از اینکه گرگ آنها را بگیرد باید در محل چشم گذاری دست بذارد و بگوید: سُک سُک، کسی را که گرگ بگیرد در مرحله بعدی او گرگ است و باید چشم بزارد و بقیه را پیدا کند؛ اگر هم گرگ نتواند کسی را بگیرد، باید دوباره چشم بگذارد و بازی ادامه پیدا می‌کند.

2. صندلی بازی

صندلی بازی یکی دیگر از سرگرمی های گروهی برای کودکان است که حداقل تعداد نفرات باید 4 نفر باشد، در این بازی نیاز به تعدادی صندلی است. تمامی بازیکنان در یک گروه قرار می‌گیرند و یک داور برای خود انتخاب می‌کنند، داور تعداد بازیکنان را می‌شمارد، به عنوان مثال اگر تعداد آنها 5 نفر باشد، 4 صندلی منظم و در یک ردیف می‌گذارد، بازیکنان جلوی صندلی ها به صف می‌ایستند.

بخوانید
معرفی بازی های گروهی در خانه

با سوت داور بچه ها شروع به دویدن به دور صندلی ها می‌کنند، این چرخیدن و دویدن تا شنیدن صدای سوت داور ادامه پیدا می‌کند، پس از شنیدن صدای سوت بازیکنان باید به سرعت بر روی صندلی ها بنشینند. با نشستن بازیکنان بر روی صندلی ها، یک نفر جا برای نشستن پیدا نمی‌کند و باید از بازی خارج شود، در هر مرحله تا انتها بازی باید یک صندلی کمتر شود. در دور آخر با صدای سوت داور هر کسی که زودتر بر روی صندلی بنشیند، به عنوان برنده بازی معرفی می‌شود.

3. بازی اتل متل توتوله

مطمئنم همه شما با این بازی خاطره دارید، این بازی معمولا برای بچه های کوچک‌تر مناسب است. بازی اتل متل توتوله به این صورت است که بچه‌ها کنار هم می‌نشینند و پاهای خود را دراز می‌کنند. سپس یک نفر شعر می‌خواند و به پاهای بچه‌ها اشاره می‌کند: اتل متل توتوله، گاو حسن چه جوره؟ … انتهای شعر به پای هر کس که رسید و شعر تمام شد، او باید آن پا را جمع کند. این بازی تا جایی ادامه پیدا می‌کند تا همه پاها جمع شود.

4. بازی قطار دیوانه

یک بازی گروهی و پرنشاط برای کودکان سنین پایین قطار دیوانه است. در این بازی باید تعداد بازیکنان بیش از 10 نفر باشد. بچه ها پشت سر هم به صورت زنجیره یا مانند قطار می‌ایستند و سپس شروع به حرکت می‌کنند. حالا باید مربی با دادن دستوراتی باعث خراب شدن نظم قطار شود.

به عنوان مثال: مربی دستور می‌دهد، سریع و باید سرعت قطار تند شود و سپس دستور می‌دهد، آهسته که باید سرعت قطار کم شود و یا دستور ایست می‌دهد که قطار باید حرکت خود را متوقف کند و در همانجایی که هست بماند.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی تقویت مهارت دیداری و شنیداری را بخوانید.

بخوانید
معرفی سرگرمی برای بزرگسالان + بررسی تقویت انرژی ذهنی با انجام سرگرمی های خلاقانه

5. بازی بشین پاشو

بازی بشین پاشو علاوه‌بر سرگرمی، باعث تقویت عضلات پا، تمرکز بر حواس و بهبود سرعت عمل ها، هماهنگی و تطبیق رفتاری با یک گروه اجتماعی می‌شود. سن مناسب برای انجام این بازی 6 الی 13 سال است. تاخیر و اشتباه در این بازی به معنای خطا و سوختن است که بازیکن باید از بازی خارج شود.

چند نفر از بچه ها به صورت ایستاده در یک مکان قرار می‌گیرند و با توجه به مربی آماده بازی می‌شوند، اگر مربی گفت بشین یعنی پاشو، اگر گفت پاشو یعنی بشین که بازی به همین صورت ادامه پیدا می‌کند و در آخر برنده مشخص می‌شود.

6. بازی های گروهی – بازی طناب کشی

طناب کشی یکی از بازی های گروهی کودکان است، در این بازی کودکان به 2 گروه مساوی تقسیم می‌شوند و روبروی هم قرار می‌گیرند. ابزار لازم برای انجام این بازی یک رشته طناب به طول 3 متر و یک تکه گچ است که باید در فضای آزاد انجام شود. خط وسط با استفاده از گچ تعیین می‌شود و 2 گروه طناب را می‌گیرند و با سوت مربی بچه ها شروع به کشیدن طناب به طرف خود می‌کنند.

در بازی طناب کشی، برنده گروهی است که طناب را آنقدر کشیده باشد، به طوری که نفر اول گروه مقابل، از خط وسط گذشته باشد.

7. بازی وسطی

بازی وسطی یکی از بازی های قدیمی و هیجان انگیز ایرانی که بسیار پرطرفدار است. این بازی با توپ انجام می‌شود و تعداد شرکت کنندگان برای انجام بازی محدودیت ندارد. بچه‌ها به دو گروه مساوی تقسیم می‌شوند و با مشورت دوستان مشخص می‌کنند که اول کدام گروه وسط باشند. گروهی هم که وسط نیست، 2 دسته می‌شود، هر دسته در یک طرف زمین بازی قرار می‌گیرد.

بخوانید
۵ ایده هدیه برای گیمرها

آنها توپ را به سمت افرادی که در وسط قرار دارند، پرتاب می‌کنند تا به یکی از آنها بخورد، افرادی که وسط هستند با فرار کردن و جا خالی دادن نباید بگذارند توپ به آنها بخورد، هر کس که توپ به او بخورد از بازی بیرون می‌رود.

هر کدام از کسانی که در وسط در حال بازی هستند، اگر توپ را بدون تماس با بدن خود در هوا بگیرند‌، در برابر هر گل می‌تواند یکی از یارانش را دوباره وارد بازی کند یا اگر یکبار سوخت، می‌تواند از بازی خارج نشود. پرتاب توپ به سمت آنها تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که یکی از زرنگ‌ترین و سریع‌ترین بازیکنان در وسط باقی بمانند، سپس جای آنها با گروهی که در دو طرف زمین قرار داشتند، عوض می‌شود و آنها به وسط بازی راه پیدا می‌کنند و همینطور بازی وسطی ادامه دارد.

8. بازی های گروهی – بازی پانتومیم

پانتومیم یکی از سرگرمی های گروهی برای کودکان یا حتی بزرگسالان است. در این بازی هر تعداد نفراتی که باشید باید 2 گروه تقسیم شوید، هر گروه یک جمله یا کلمه انتخاب می‌کند و آن کلمه یا جمله را برای افراد گروه خود به صورت پانتومیم، بدون اینکه حرف بزند و با ایما و اشاره اجرا می‌کند تا افراد گروهش بتوانند آن را به خوبی حدس بزنند. هر گروهی که بیشترین امتیاز را داشته باشد، برنده بازی محسوب می‌شود.

9. بازی گروهی نمایش خلاق

این بازی باعث افزایش مهارت کودکان و اطلاعات عمومی آنها می‌شود. برای انجام این بازی از یک کیف یا جعبه کمک بگیرید، سپس کارهایی را روی کاغذ بنویسید و داخل جعبه قرار دهید. از بچه‌ها بخواهید یک دایره درست کنند و نوبت به هر کدام از آنها که رسید، یک کاغذ از داخل جعبه بیرون بکشند و کاری که در کاغذ نوشته شده را انجام دهند.

 بازی های گروهی

برخی از این کارها می‌تواند: صدای گربه، صدای زنبور، صدای خروس، صدای بوق، آواز خواندن، مسواک زدن، پریدن از روی طناب، راه رفتن مثل اردک و کلی ایده های جذاب و متفاوت دیگر که بازی را برای بچه ها شاد و هیجان انگیز می‌کند.

بخوانید
معرفی بازی های گروهی در خانه

10. بازی های گروهی – بازی گل یا پوچ

گل یا پوچ یکی دیگر از بازی های گروهی کودکانه است که به این صورت انجا می‌شود، هر تعداد نفراتی که باشید به 2 گروه تقسیم می‌شوید، گروه اول گروهی هستند که گل در دست آنهاست و گروه دوم، گروهی هستند که باید آن را حدس بزنند. گروهی که نوبت آنهاست باید شیء کوچک یا یک تکه کاغذ مچاله شده را در مشت خود قایم کنند تا طرف مقابل حدس بزند، گل در کدام دست قرار دارد.

اگر درست حدس بزنند، گل به دست آنها میفتد و امتیاز به آنها می‌رسد و حالا نوبت این گروه است که گل یا پوچ را حدس بزند. بازی همینطور ادامه پیدا می‌کند و گروهی که بیشترین امتیاز را گرفته باشد، برنده بازی است. هر چقدر تعداد بازیکنان بیشتر باشد، هیجان بازی بالاتر می‌رود و جذاب‌تر می‌شود.

سخن پایانی

شما در این مقاله با پرهیجان ترین بازی های گروهی کودکان آشنا شدید. همچنین با نحوه انجام بازی آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

بهترین روش آموزش کودکان چیست؟

استفاده از بازی های کودکانه آموزشی، بهترین روش برای آموزش کودکان است.

آیا با بازی می‌توان مهارتی را به کودک آموخت؟

بله؛ اگر می‌خواهید یک مهارت به فرزند خود بیاموزید؛ بهترین روش انجام این‌کار استفاده از بازی آموزشی کودک است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا