تولید محتوامتنی

چگونه مقدمه مقاله اینترنتی را جذابتر و گیراتر بنویسیم؟

پس از اینکه در نتایج جستجو روی عنوان مورد نظر کلیک می شود و وارد مقاله می شویم اولین چیزی که قابل مشاهده است مقدمه است. مقدمه نقش تعیین کننده ای در ماندگاری مخاطب و ترغیب آن برای خواندن ادامه مطلب دارد. زمانی که مقدمه جذاب و ترغیب کننده نوشته باشید نیمی از راه را رفته اید. چرا که باعث می شود مخطابان تا انتهای محتوا را مطالعه کند. اگر قصد دارید که هنگام تولید محتوا یک مقدمه جذاب بنویسید ولی اصول آن را نمی دانید از شما دعوت می کنیم که این مقاله را از دست ندهید.

مقدمه محتوا چه اهمیتی دارد؟

برای همه ما، برخورد اول با شخص یا چیزی، بیشترین تأثیر را بر روی قضاوت و زاویه دیدمان دارد. اگر اولین برخورد ما با احساس‌های مثبت و خوشایند همراه باشد، به آن موضوع یا شخص علاقمند می‌شویم. برعکس، اگر اولین برخورد به تجربه‌ای ناخوشایند تبدیل شود، احتمالاً دیگر به آن موضوع یا شخص جذب نخواهیم شد.

این درباره محتواها هم صدق می‌کند. اگر یک محتوا در ابتدا برای ما جالب باشد به آن جذب می‌شویم. مثلاً اگر چند خط ابتدایی یک مقاله ما را کنجکاو کند، به خواندن بقیه آن محتوا ترغیب می‌شویم. یا در محتواهای ویدیویی، اگر چند ثانیه ابتدایی بتواند احساس خوشایندی را به ما منتقل کند، بقیه آن را هم تماشا می‌کنیم.

با این اوصاف، مشخص است که نوشتن مقدمه خوب برای محتوا چقدر اهمیت دارد. یک محتوا با مقدمه خوب و جذاب، مخاطبان شما را تا آخرین لحظه نگه می‌دارد. اما یک مقدمه بد می‌تواند تمام زحمات شما را به باد بدهد؛ حتی اگر در ادامه آن محتوا نکات کاربردی و جالبی گفته باشید.

بخوانید
تأثیر تولید محتوا بر روی سئو سایت

نوشتن مقدمه محتوا، علاوه بر تأثیر مهمی که در جذب مخاطب دارد، کار را برای محتوا نویس هم راحت‌تر می‌کند. اگر بتوانید محتوای خود را به خوبی شروع کرده و مقدمه‌ای خوب برای آن بنویسید آن گاه قادر خواهید بود تا مطلب را روان‌تر ادامه بدهید. توشن یک مقدمه خوب برای محتوا، به خود محتوا نویس هم احساس خوشایندی می‌دهد و روی روحیه او تأثیر مثبتی می‌گذارد.

چرا باید مقدمه مقاله را جذاب بنویسیم؟

آغاز کردن یک محتوا و نوشتن مقدمه، کاری دشوار است. بسیاری اوقات ممکن است ذهن ما پر از ایده‌های فراوانی درباره یک موضوع خاص باشد؛ اما نتوانیم آن‌ها را به روی کاغذ بیاوریم، به خاطر آن که نمی‌دانیم از کجا شروع کنیم!

نوشتن شروعی جذاب برای مقالات

همین دشواری در شروع کردن محتوا و نوشتن مقدمه برای آن باعث می‌شود که نوشتن محتوا را به تأخیر بیندازیم. آن قدر که دیگر انگیزه‌ای برای نوشتن محتوا باقی نمانده و یا حتی ایده‌های بکر و خلاقانه ما نیز ارزش خود را از دست بدهند.

نوشتن مقدمه محتوا کاری دشوار و ظریف است؛ اما با تسلط بر تکنیک‌ها و فوت و فن نوشتن مقدمه محتوا می‌توان آن را به بهترین شکل انجام داد. ضمن آن که هر چه بیشتر محتوا بنویسید و تجربه بیشتری کسب کنید، این کار هم برایتان آسان‌تر می‌شود.

نکاتی طلایی برای نوشتن مقدمه جذاب و حرفه ای برای مقاله

پس از اینکه با اهمیت مقدمه محتوا آشنا شدیم نوبت به نوشتن مقدمه جذاب می رسد. دراین بخش تکنیک هایی طلایی برای نوشتن مقدمه ای میخکوب کننده به شما معرفی خواهیم کرد.

بخوانید
تولید محتوای ویدیویی راهی برای جذب کاربر و بالاتر بردن کیفیت سایت

از متن های تکراری استفاده نکنید

فرض کنید خواننده از قبل عنوان را خوانده است. بنابراین نیازی نیست که آن را دوباره بنویسید. به جای آن از مقدمه برای تقویت عنوان و زمینه سازی برای ادامه مقاله استفاده کنید.

مختصر ولی مفید بنویسید

هیچ جواب قطعی برای اندازه مقدمه وجود ندارد. با این حال، مطالعات نشان داده که مدت زمان کوتاهی برای جلب توجه خواننده وجود دارد. آنها بی صبرانه منتظرند تا وارد اصل مقاله شوند، زیرا آنها به دنبال اطلاعات هستند. بنابراین آنان را معطل نگه ندارید. خیلی زود به سراغ اصل مطلب بروید.

داستان سرایی را فراموش نکنید

 افراد زیادی به شما خواهند گفت که برای نوشتن یک مقدمه خوب و تاثیرگذار از داستان سرایی استفاده کنید. داستان همیشه جواب می دهد، اما همیشه روش بد و خوب برای داستان سرایی در مقدمه وجود دارد.

برای نوشتن یک مقدمه خوب از داستان سرایی جهت برانگیختن حس کنجکاوی خواننده و همدردی با او استفاده کنید. اما در این راه مراقب باشید که به بیراهه نروید و داستان بلند و طویلی تعریف نکنید. نکته اولی که در مورد مختصر نویسی مقدمه خوب گفتیم را به یاد بیاورید و آن را در هنگام داستان سرایی لحاظ کنید.

مقدمه مقاله های اینترنتی

به عنوان مثال: من از کلمه همدردی در اولین جمله خود استفاده می کنم. این کار باعث ایجاد ارتباط بهتر با خواننده می شود. آنگاه تجربه خود را به صورت یک داستان کوتاه بیان می کنم. سپس مقدمه خود را با این جمله به پایان می رسانم که چه اتفاقی بعد می افتد؟

اگر مقاله خود را با یک داستان شروع می کنید، به یاد داشته باشید که نتیجه کار را فاش نکنید تا اینکه خواننده به طور عمیق تر وارد مقوله شود و تا پایان آن را بخواند. داستان سرایی یکی از روش های موثر برای نوشتن یک مقدمه خوب و قدرتمند است.

بخوانید
پیدا کردن و دانلود عکس برای محتوا و مقالات سایت + معرفی ٩ سایت برتر رایگان

آمار و ارقام را هنگام نوشتن مقدمه مقاله جدی بگیرید

در سایت blog.hubspot می‌گوید هنگامی که روزنامه‌نگاران یک داستان جدید را شروع می کنند از همان ابتدا از آمار و وقایع استفاده می‌کنند. به عنوان یک وبلاگ نویس یا هر نویسنده دیگری، استفاده از آمار یا وقایع جالب باعث جلب نظر خواننده شده و به آنها نشان می‌دهد که چرا موضوع از اهمیت برخوردار است.

بیان کنید که در داخل محتوا چه خبر است

مقدمه مکانی است که در مورد مقاله صحبت می‌کنید. قرار است در مقاله در خصوص چه موضوعی بحث شود؟ خواننده چه چیزی فرا خواهد گرفت؟ اجازه دهید خواننده انتظارات خود را بیابد و در مورد خواندن کل مقاله یا بخشی از آن تصمیم گیری کند.

 از نوشتن مقدمه خوب نهراسید. به عنوان مثال، می‌توانید با این جملات شروع کنید: «این مقاله در خصوص … است.»، « این مقاله قصد دارد تا در مورد … صحبت کند.

می توانید از این نمونه ها برای مقدمه سازی استفاده کنید:

  • شما در این مقاله می آموزید که چرا لاکپشت های دریایی در ساحل تخم ریزی می کنند.
  • گر همیشه برایتان جای تعجب بوده که چرا لاکپشت های دریایی تخمهای خود را در ساحل میگذرانند، در این مقاله به شما علت آن را توضیح می دهیم.
  • این مقاله به شما می آموزد که به 17 دلیل لاک پشت ها، این موجودات حیرت انگیز در ساحل تخم می گذارند.
  • جذاب، سرگرم کننده و تکان دهنده: دلایلی که موجودات دریایی تخم های خود را در ساحل می گذارند.

یک یا دو جمله در مورد اهمیت مقاله توضیح دهید

شاید برای شما روشن باشد که چرا مقاله اهمیت دارد، اما ممکن است برای خواننده این موضوع روشن نباشد. بنابراین به طور صریح و روشن در مورد اهمیت مقاله و اطلاعاتی که از آن به دست میآورند توضیح دهید. در غیر اینصورت خوانندگان از خواندن مقاله شما صرف نظر کرده و صفحه شما را ترک میکنند، زیرا شما نتوانستهاید آنها را مجاب به خواندن مقاله کنید.

بخوانید
طراحی بنر تبلیغاتی با متدهای جدید بازدهی بیشتری برای شما دارد!

از جملات کوتاه در مقدمه مقاله استفاده کنید

 ما طرفدار جملات کوتاه هستیم. مردم نیز عاشق آن هستند. زیرا درک این جملات راحت تر است. مزایای زیادی در مورد جملات کوتاه وجود دارد؛ از جمله اینکه این گونه جملات خواناتر و قابل هضم تر هستند.

نوشتن مقدمه برای مقاله های اینترنتی

 اما گاهی اوقات نویسندگان به گونه‌ای تحت فشار نوشتن مقدمه خوب  قرار دارند که از جملات بلند و مبهم استفاده می کنند. مشکل جملات طولانی و مبهم این است که امر خواندن را دشوار می سازد به طوری که خواننده مجبور است برای درک مقاله شما تلاش کند. بنابراین مقدمه خود را با یک یا دو جمله کوتاه آغاز کنید.

از مشکلات مخاطبان بگویید

 اگر بتوانید یک نقطه درد و یا مسئله را وارد مقدمه خود کنید کمک بسیار زیادی به مقدمه خود کرده اید. هر کسی ممکن است در هر زمینهای با یک سری مشکلات مواجه باشد. شما باید در هنگام ایجاد پرسونای خریدار  لیست مشکلات را در شناسایی کرده باشید. آنگاه می توانید در قسمت مقدمه، آگاهی خود را از این مشکلات اعلام کنید و احتمالاً نظر خواننده هم  را جلب کنید.

 مردم به دنبال رفع مشکلات و مسائل خود هستند و مقاله ای که نحوه رفع این مشکل را به خوبی توضیح دهد، می‌تواند خواننده خود را به دست آورد.

توجه خواننده را جلب کنید

احتمالاً توصیه هایی مانند «توجه خواننده را جلب کنید» را شنیده‌اید. اما به واقع چطور می‌توان توجه خواننده را جلب کرد؟ شاید چیزهای زیادی به ذهنتان برسد، اما برای نوشتن یک مقدمه خوب کافی نباشد. بنابراین چیز غیر معمول و غیر منتظره ای بنویسید. جمله اول را طوری بنویسید که خواننده تشویق به خواندن جمله بعدی شود. اگر مقدمه خود را با جملات خسته کننده و قابل انتظار بنویسید ممکن است توجه خواننده را از دست بدهید.

بخوانید
کپی رایتر کسی که مسئول نوشتن تبلیغات و شعارهاست نه مقالات سایت

جمع بندی

مقدمه نقش کلیدی و مهمی در محتوا دارد به طوری که اگر مقدمه جذاب نباشد مخاطب برای خواندن ادامه مقاله ترغیب نخواهد شد. با توجه به اهمیت این موضوع شما باید تمام تلاش خود را انجام دهید که مقدمه ای حرفه ای و اصولی بنویسید تا مخطابان را به خواندن محتوا ترغیب نمایید. در این مقاله تکنیک های نوشتن مقدمه جذاب برای محتوا رو به شما بیان کردیم. امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا