سرگرمی

معرفی سرگرمی برای بزرگسالان + بررسی تقویت انرژی ذهنی با انجام سرگرمی های خلاقانه

امروز سرگرمی هاي خلاقانه مخصوص بزرگسالان رابه شـما معرفی میکنیم. انجام این کارهای سرگرم کننده می تواند بـه آرامش ذهن شـما کمک زیادی کند و همچنین انرژی ذهنی شـما را تقویت کند، عصر امروز پر اسـت از استرس و فشارهای روانی. این فشارها بخشی جدا نشدنی از زندگی در دنیای مدرن هستند و یکی از بهترین راه حل ها برای رهایی از انها انجام یک سری از سرگرمی هاي ذهنی اسـت.


فهرست مطالب


معرفی سرگرمی هایی برای دوری از استرس

اینترنت و رسانه‌هاي اجتماعی فرصت‌هاي شگفت انگیزی برای رشد و پیشرفت هرروز مـا فراهم می‌آورند، اما نمی توانیم اجازه دهیم دنیای مجازی انچه کـه واقعا هستیم رابه حاشیه ببرد. می دانم کـه همه ی این ها دارد اتفاق می‌افتد، چون خود مـن هم آن رابه شدت احساس میکنم. مـن فکر میکنم وقت آن رسیده اسـت کـه همه ی مـا از خواب بیدار شویم و بـه آنچه واقعا هستیم بازگردیم.

نوشتن

بـه تجربه مـن این نوشتن یک سرگرمی خلاقانه و جالب اسـت کـه غالبا تعداد زیادی از مردم، رویای انجام آنرا دارند؛ اما بـه هر دلیلی هرگز سراغ آن نمیروند. دوستانی کـه فقط بـه زبان میگویند نوشتن را دوست دارند، باعث تعجب مـن می شوند، زیرا مسلما نوشتن یکی از ساده ترین چیز‌هایي اسـت کـه هر شخصی می تواند آنرا انجام دهد. شاید فرآیند نوشتن برای بعضی‌ها آن قدر خصوصی اسـت کـه آن‌ها را از انجام آن ناامید می کند.

 سرگرمی برای بزرگسالان

هرکسی ممکن اسـت رویای نوشتن یک شعر زیبا یا یک رمان حماسی را داشته باشد، اما بخاطر ترس از عدم موفقیت، آنرا انجام نمیدهند. بعنوان یک نویسنده، مـن می توانم بشما قول بدهم کـه این یکی از سرگرمی‌هاي پرطرفدار و چالش برانگیز اسـت کـه می توانید ازآن استفاده کنید. توانایی تبدیل تجارب بـه کلمات، احساس فوق العاده‌اي بشما میدهد. این بشما کمک میکند تا جهان اطراف خودرا بهتر درک کنید و بشناسید.

نوشتن از این لحاظ بسیار خوب اسـت، چون تمام انچه نیاز دارید، یک خودکار و مقداری کاغذ اسـت. اجازه ندهید کسی بشما بگوید کـه قبل از شروع باید قواعد دستور زبان را بدانید یا باید تمام آثار کلاسیک را خوانده باشید. همواره یادتان باشد کـه صادقانه ترین، نوشته بهترین نوشته اسـت. چـه بـه خاطره علاقه‌مند باشید یا یک مجله برای شخص خودتان یا شعر و داستان، تا زمانی کـه بـه انچه انجام میدهید ایمان داشته باشید، نمی توانید بـه اشتباه بروید.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی های گروهی در خانه را بخوانید.

بخوانید
معرفی پرهیجان ترین بازی های گروهی کودکان

مدیتیشن

مدتیشن موضوعی جالب و البته بحث برانگیزی اسـت، زیرا بعضی‌ها اعتقاد دارند کـه این نمی تواند یک سرگرمی خلاقانه باشد. ممکن اسـت حق با آن‌ها باشد، مدیتیشن بیشتر از یک سرگرمی خلاقانه اس؛ اما یکی از اسرار مدیتیشن این اسـت کـه هیچ هدفی ندارد، جز این‌کـه شـما یاد بگیرید کـه چگونه خوشحال و متکی بـه خودتان باشید.

 سرگرمی برای بزرگسالان

با توجه بـه دلیلی کـه مـا بـه دنبال سرگرمی‌هاي جدید هستیم، بـه اعتقاد مـن مدیتیشن میتواند موقعیت خودرا دراین فهرست تضمین کند. اینکار برای کسانی کـه در مدیتیشن تازه کار هستند، می تواند تمرینی باشد کـه در ابتدا احتمالا کمی غیر عادی اسـت. این خوب اسـت، چون مدیتیشن واقعا کمی غیرعادی اسـت و همین هم خودش بخشی از زیبایی آن اسـت.

شـما میتوانید از یک دیدگاه معنوی خاص بـه مدیتیشن بپردازید ودر ورای آن بـه دین توجه کنید. این چیزی اسـت کـه شـما میتوانید بدون درنگ تصمیم بگیرید کـه وارد زندگی تان کنید. فقط نشستن بـه تنهایی دریک مکان آرام برای شروع کار کافی اسـت. فقط همین تصمیم ساده کـه بخش کوچکی از روز خود رابه سکوت و تفکر اختصاص دهید، می تواند تاثیر زیادی بر زندگی شـما داشته و آغاز یک سرگرمی خلاقانه باشد.

مراقبت از گل

مراقبت از گل یک سرگرمی خلاقانه و عالی برای داشتن فعالیت اسـت. نه تنها اینکار بشما امکان میدهد تا استعداد‌هاي خلاقانه خودرا برای ایجاد زیبایی بکار ببرید، بلکه بشما اجازه میدهد هم زمان با طبیعت تعامل داشته باشید. بـه هرحال اکثر مردم گل‌ها و گیاهان را دوست دارند، اما طبق معمول این یکی ازآن چیز‌هایي اسـت کـه مـا اغلب در اواخر عمرمان انجام می دهیم.

 سرگرمی برای بزرگسالان

نگه داری از گل ممکن اسـت یکی ازآن سرگرمی‌هاي جدیدی باشد کـه میتواند جیب‌تان را خالی کند، اما الزاماً گران نیست. با گذشت زمان، شـما بیشتر در مورد چگونگی استفاده بهتر از گل‌هاي مورد علاقه خود، یاد می گیرید و آن‌ها رابه روش‌هایي کـه قبلا هرگز فکرش را هم نکرده اید، استفاده میکنید. نه تنها نگه‌داری گل بطور خودکار خانه شـما را پر نور خواهد کرد، بلکه برایتان انرژی بخش خواهد بود.

بخوانید
معرفی بازی های گروهی در خانه

خوشنویسی

اگر مثل مـن دست خط وحشتناکی دارید، خوشنویسی، بعنوان یک سرگرمی خلاقانه می تواند برایتان فراتر از گذران وقت باشد. این ممکن اسـت یک سرگرمی جدید و پیچیده باشد کـه دستان شـما رابه کار میگیرد.

 سرگرمی برای بزرگسالان

یادتان باشد کـه خوشنویسی با نویسندگی خیلی هم تفاوت ندارد. تفاوت اصلی این اسـت کـه شـما نیاز بـه خرید یک قلم، یک دوات و مقداری کاغذ باکیفیت بالاتر دارید.

بـه طبیعت بروید

خوب این مورد احتمالا برای ساکنین شهر‌ها مناسب‌تر خواهد بود؛ اما شگفت آور اسـت کـه چـه تعداد زیادی از مـا روی ماندن در فضایی بسیار محدود اصرار داریم. خانه، کار، خوردن، نوشیدن، خانه و بازهم تکرار این روند! این احتمالا یک بازنمایی دقیق از اکثریت مردم اسـت، حتی کسانی کـه در واقع نزدیک بـه طبیعت زندگی میکنند.

رفتن بـه دامان طبیعت می تواند یک سرگرمی خلاقانه، جدید و سالم برای شـما باشد و مـن تضمین میکنم کـه بدون توجه بـه جاییکه شـما در آن زندگی میکنید، چقدر از دیدن مکان‌هاي فوق العاده‌اي کـه حداکثر یک ساعت تا خانه شـما فاصله دارند، تعجب خواهید کرد. بهگیری از طبیعت اطرافتان فقط یک ورزش سالم فیزیکی نیست. قطع کامل ارتباط برای مدتی بـه طوریکه احساس کنید، تمام شهر و مسائل مربوط بـه آنرا فراموش کرده اید، تا حد زیادی احساسات‌تان را تقویت خواهد کرد و شـما را برای استقبال از هفته پیش رو، بسیار پر انگیزه و پر نشاط‌تر خواهد کرد.

معرفی بازی های فکری مفید برای بزرگسالان

بازی فکری تنها مختص کودکان نیست و بزرگسالان هم می توانند از این بازی‌ها لذت ببرند. بازی فکری برای بزرگسالان میتواند از ابتلا بـه آلزایمر پیشگیري کند و بر اساس تحقیقات افرادی کـه فعالیت‌هاي ذهنی انجام می دهند هوششان بهتر از بقیه می شود. بازی‌هاي فکری قابلیت تمرکز، تصمیم‌گیری و سرعت پردازش فکر و قابلیت تحلیل را بالا می برد.

بخوانید
۵ ایده هدیه برای گیمرها

هپی کیوب

برای انجام این بازی مهیج شـما باید قطعه‌ها را از صفحه جدا کنید و با آن مکعب‌هاي رنگی بسازید. سپس مکعب‌ها را باز کنید تا بتوانید انها را دوباره در صفحه صاف همان طور کـه قبلا بود بگذارید. اگر چـه ممکن اسـت اینکار بنظر ساده بیاید اما این بازی سخت ازآن چیزی اسـت کـه بنظر می آید.

پنتابال

این بازی درسال ۲۰۰۴ طراحی شده اسـت. این بازی بـه مدت پنج سال بهترین بازی فکری در جهان بودو هشت جایزه بین المللی را ازآن خود کرده اسـت. دراین بازی ساده فقط باید مهره‌ها رابه نوبت بگذارید و صفحه را نود درجه بچرخانید. اما همین حرکت‌هاي ساده می تواند جای برنده و بازنده رابه اسانی جابه جا کند.

سرگرمی بزرگسالان

پنتابال یا پنتاگو اگر چـه بازی ساده‌اي بنظر می آید اما بسیار پیچیده و عمیق اسـت و یک حرکت ساده می تواند تا مدت‌ها شـما را مشغول بخود کند. این بازی میتواند سرعت و قدرت تصمیم‌گیری، قابلیت تفکر منطقی و تحلیل و حل مسئله را در شـما تقویت کند. این بازی ذهن شـما رابه چالش می کشد و هر لحظه و با هر حرکت و چرخش تمام نقشه‌هایتان بـه هم می‌ریزد و غافلگیر خواهید شد.

اتللو

این بازی در اواخر قرن نوزده میلادی معرفی شد در صورتی کـه نخستین نسخه آن درسال ۱۸۸۲ تولید شده بود. این بازی کاملا استراتژیک اسـت و باید برای برنده شدن نقشه بکشید و بتوانید حرکات حریف را حدس بزنید.

دراین بازی اگر رنگ مهره‌هاي موجود در صفحه بـه سمت رنگ مهره‌هاي شـما غالب باشد، شـما برنده خواهید بود. دراین بازی مهیج شاید با چند حرکت آن گونه بنظر برسد کـه شـما یا همبازیتان در حال برنده شدن هستید، اما ممکن اسـت کـه ناگهان همه ی چیز عوض شود و احتمال برنده شدن دراین بازی در هر لحظه تغییر میکند.

جنگا

جنگا یکی از محبوب‌ترین بازی‌هاي فکری جهان اسـت. جنگا نه تنها برای کودکان اسـت بلکه یک بازی فکری برای بزرگسالان بـه حساب می آید کـه بسیار مهیج و جالب خواهد بود.

این بازی درسال ۱۹۸۳ توسط یک فرد انگلیسی معرفی شد، اگر چـه کـه دارای نامی آفریقایی اسـت. جنگا دارای مکعب‌هاي چوبی اسـت کـه روی هم چیده میشوند و سپس بازیکنان باید طوری این مکعب‌ها را بردارند کـه برج چوبی فرو نریزد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله بازی تقویت مهارت دیداری و شنیداری را بخوانید.

بخوانید
بررسی و معرفی بازی هایی برای تقویت حافظه دیداری و شنیداری کودکان

سودوکو

جدول سودوکو یکی از بازی‌هاي فکری محبوب اسـت. این جدول‌ها را میتوانید در روزنامه‌ها و مجلات مختلفی پیدا کنید. این بازی ابتدا در چین اختراع شد. دراین جدول مربعی، مربعاتی کوچک وجود دارند ودر هر مربع و هر ستون و ردیف، هریک از اعداد تنها یک مرتبه تکرار می شوند و شـما باید اعداد را پیدا کنید.

کابالئو

در بازی کابالئو بـه هر بازیکن یک رنگ اختصاص داده میشود، بدون این‌کـه دیگر بازیکنان آنرا بدانند و برنده بازی کسی اسـت کـه مهره‌هاي بیشتری از رنگ خودرا جمع کند. برای برنده شدن در بازی لازم اسـت کـه کسی نداند کـه رنگ شـما کدام اسـت. نباید اجازه دهید کـه رنگ شـما فاش شود.

سرگرمی بزرگسالان

هایو

این بازی یکی از بازی‌هاي استراتژیک محبوب در دنیاست. این بازی همه ی ساله بـه صورت مسابقات جهانی نیز برگزار می شود و شرکت کنندگان زیادی دارد. هایو تا حدودی شبیه بـه بازی شطرنج اسـت اما چون صفحه‌اي ندارد هیجان بیشتری دارد. دراین بازی، هدف هر بازیکن محاصره کامل زنبور ملکه حریف و همچنین حفاظت از ملکه اسـت. زنبور ملکه میتواند توسط مهره‌هاي بازیکنان محاصره شود.

معرفی بازی‌ های فکری ابداعی

علاوه بر بازی‌هاي فکری کـه معرفی شدند و هریک دارای ابزار بازی خاصی هستند، شـما میتوانید یک سری بازی‌هاي فکری را بدون نیاز بـه هیچ ابزار خاصی برای تقویت ذهن خود انجام دهید.

داستان نویسی با محدودیت کلمات

چند کلمه را انتخاب کنید و سپس سعی کنید بـه کمک قوه تخیلتان داستانی رابا این کلمات بنویسید. داستان نباید بلند باشد و حتی میتواند در قالب یک یا چند جمله باشد کـه کلمات انتخاب شده را در انها استفاده کرده اید. اینکار را تا میتوانید باید با سرعت انجام دهید.

انجام کارها با دست مخالف

اگر عده اي از کارهای روزانه خودرا با دست مخالف انجام دهید سبب می شود کـه بین سلول‌هاي مغز اتصال ایجاد کنید. مثلاً می توانید با دست مخالفتان مسواک بزنید، موهایتان را شانه کنید و یا حتی با آن دست بنویسید.

بخوانید
۵ ایده هدیه برای گیمرها

تقویت حافظه تصویری

از یک نفر بخواهید کـه دریک صفحه یا سینی چند شی مختلف را چیده و برای چند ثانیه آن رابه شـما نشان دهد و سپس از دید شـما دور کند. شـما باید بتوانید اشیاء موجود در آن صفحه رابه خاطر سپرده و نام ببرید.

حداقل باید بتوانید پنج شی از هفت شی موجود در صفحه را نام ببرید. یک بازی دیگر بهمین شکل این اسـت کـه برای یک مدت کوتاه بـه یک تصویر نگاه کنید و سپس عکس را کنار گذاشته و سعی کنید کـه هرچه در عکس دیده‌اید رابه خاطر آورده و نام ببرید.

تمرین شمارش معکوس

این بازی فکری برای بزرگسالان نیز در تقویت ذهن بسیار مفید و موثر اسـت. برای انجام اینکار باید سعی کنید کـه اعداد رابه صورت برعکس و ذهنی بشمارید. از شماره صد شروع کنید و بـه عقب با صدای بلند یا در ذهنت ان بشمارید. هر بار کـه اشتباه کردید باید از اول یعنی از صد شروع کنید. در مراحل بعدی دو شماره دو شماره و سپس سه تا یکی و همینطور بیشتر اعداد رابه صورت معکوس بشمارید.

سخن پایانی

شما دراین مقاله با سرگرمی برای بزرگسالان آشنا شدید. همچنین از نحوه ی انجام بازی آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را درکامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

بازی فکری چیست؟

به هر نوع فعالیت ذهنی هدف دار که به ‌صورت فردی یا گروهی انجام می شود بازی فکری می گویند.

بازی های فکری برای کودکان چه تاثیرات مثبتی دارد؟

قوه خلاقیت و تخیل کودکان را رشد داده و به تقویت هوش، افزایش دقت و مهارت، رشد مهارت های جسمی و ذهنیشان نیز کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا