همه چیز درباره ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال، یکی از داغ‌ترین بحث‌های چند ماه اخیر بوده است. بسیاری از افراد از این پدیده نسبتاً نوظهور، سودهای قابل‌توجهی به دست آورده‌اند. این بازار هم مثل همه بازارهای مالی مانند خرید سهام و فروش آن ریسک مخصوص به خود را دارند. بنابراین در کنار سودهای چشم‌گیر و هیجان‌انگیز، عده‌ای نیز متحمل ضرر شده‌اند. حال مساله‌ای که ذهن بسیاری از سرمایه‌گذاران را درگیر کرده، نحوه تحلیل و بررسی ارز دیجیتال است. همانطور که برای خرید سهام، تحلیل بنیادی یکی از روش‌های پرکاربرد است، در تحلیل ارزهای دیجیتال نیز این روش جایگاه ویژه‌ای دارد.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال، همان‌طور که از نامش پیداست، واحد پول دیجیتالی است که بر پایه معادلاتی رمزگذاری شده طراحی می‌شود و تکنولوژی بلاک‌چین آن را پشتیبانی می‌کند.


شاید این مطلب برای شما مفید باشد: عوارض کافئین برای بدن


مهم‌ترین ویژگی این تکنولوژی غیرمتمرکز بودن آن است. به این صورت که در ارزهای دیجیتال نیاز وجود شخص سوم و نهاد نظارتی مانند بانک یا دولت در مبادلات از بین می‌رود. در نتیجه زمانی‌که شما با فرد دیگری تراکنشی انجام می‌دهید، اطلاعات این تراکنش به‌طور هم‌زمان، امن و دائمی در شبکه ثبت می‌شود. این ویژگی، احتمال هرگونه کلاهبرداری در معاملات را از بین می‌برد.

ارز دیجیتال، بازاری با نوسان زیاد

بازار ارزهای دیجیتال که این روزها پرطرفدار شده و اکثر سرمایه‌گذاران آن را گزینه‌ای جذاب برای سرمایه‌گذاری می‌دانند، نوسانات زیادی دارد. به همان اندازه که فردی می‌تواند یک‌شبه در این بازار ثروتمند شود، احتمال کاهش چشم‌گیر ارزش دارایی و متضرر شدن سرمایه‌گذار هم وجود دارد.

نوسان ارز یجیتال

بسیاری از سرمایه‌گذاران صرفاً به‌واسطه جو موجود، سوار بر موج نوسانات می‌شوند. این افراد تصور درستی از دلایل اصلی بالا و پایین شدن‌های قیمت‌ها ندارند. عده‌ای هم معتقدند این بازار اصلاً تحلیل بنیادی خاصی ندارد. این افراد می‌گویند بازار ارز هر وقت دلش خواست بالا و پایین می‌رود و سود کردن در آن فقط بر اساس شانس و اقبال است.

انواع ارز دیجیتال

بیت‌کوین

در دسته‌بندی‌ کلاسیک انواع ارزهای دیجیتال، بیت‌کوین به تنهایی یک دسته را به خود اختصاص می‌دهد. بیت‌کوین به عنوان اولین رمزارز ایجاد شده، تکنولوژی‌های جدیدی به بازار ارائه کرد. حجم عظیم سرمایه‌گذاری بر روی آن، امنیت بسیار بالای آن در مقایسه با سایر پروژه‌های ارز دیجیتال، مدل اقتصادی هوشمندانه و غیرمتمرکز بودن ویژگی‌هایی هستند که همچنان بیت‌کوین را در صدر ارزهای دیجیتال نگه‌ داشته است.

بیت کوین

با ارائه بیش از 14 هزار ارز دیجیتال که برخی از آن‌ها مقیاس‌پذیری و گستردگی کاربرد بیشتری نسبت به بیت‌کوین دارند، بیت‌کوین همچنان ارزشمندترین پروژه بلاکچینی شناخته شده است که کاربرد آن در انتقال همتا-به-همتای پول به شکل غیرمتمرکز و امن است. تا به حال هیچ ارز دیجیتالی از منظر ارزش بازار به ارزش بازار بیت‌کوین نرسیده است.

آلت کوین

به تمام ارزهای دیجیتال به غیر از بیت‌کوین، «آلت کوین» (Altcoin) گفته می‌شود. آلت‌کوین‌ها علی‌رغم این که ویژگی‌های مشترکی با بیت‌کوین دارند اما از برخی جهات با آن متفاوت هستند. به عنوان مثال، برخی از آلت‌کوین‌ها الگوریتم اجماع متفاوتی نسبت به بیت‌کوین دارند. تفاوت مهم دیگر، تفاوت در کاربرد آلت‌کوین‌ها است. بیشتر این ارزها، کاربرد بیت‌کوین را با استفاده از مکانیزم‌های مختلف مثل قراداد هوشمند به سایر امورز زندگی بشر گسترش داده‌اند.

اگرچه در تعریف گفته شد آلت کوین تمام ارزهای دیجیتال به غیر از بیت‌کوین را شامل می‌شود اما، در این تعریف باید به داشتن بلاکچین نیز اشاره کرد. معمولا منظور از آلت‌کوین ارزهای دیجیتالی است که بلاکچین مخصوص خود را دارند و به آن‌ها «کوین» نیز گفته می‌شود. دسته دیگر ارزهای دیجیتال که بلاکچین ندارند، دسته سوم یعنی توکن‌ها را تشکیل می‌دهند.

توکن

توکن‌ها پروژه‌های ارز دیجیتالی هستند که بلاکچین مخصوص خود را ندارند و از بلاکچین‌های معروف به عنوان بستر فعالیت خود استفاده می‌کنند. ساخت توکن در بلاکچین‌هایی مانند «اتریوم»، «سولانا» و «کاردانو» که از قرارداد‌های هوشمند پشتیبانی می‌کنند، امکان پذیر است. ساخت توکن بسیار راحت است و حتی در کمتر از یک ساعت نیز می‌توان توکن ساخت. بنابراین، توکنی معتبر و خوب است که پروژه بنیادی و قوی داشته باشد.

انواع ارزهای دیجیتال

توکن‌ها با توجه به کاربردهایی که دارند به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. از طرفی توکن‌های مربوط به هر شبکه بلاکچینی را می‌توان به صورت مجزا یک دسته از ارزهای دیجیتال نامید. به عنوان مثال اکوسیستم زنجیره هوشمند بایننس شامل توکن‌های ساخته شده بر بستر بایننس است. مطلب زیر برای مطالعه بیشتر در مورد توکن‌ها و انواع آن‌ها توصیه می‌شود.


تاریخچه پیدایش رادیو


مزایای ارز دیجیتال

  • دسترسی آسان
  • حفاظت در برابر تورم
  • امن و محرمانه
  • حذف کارمزدها
  • استقلال و آزادی عمل

معایب ارز دیجیتال

  • فقدان نظارت جامع
  • مشکلات سایبری و امنیتی
  • عدم وجود ارزش ذاتی
  • نوسان قیمت

تحلیل بنیادی ارزهای دیجیتال

در این مقاله موارد مهمی که جزئی از تحلیل بنیادی این ارزها محسوب می‌شوند را بررسی می‌کنیم تا پس از آشنایی با آن‌ها دید بهتر و دقیق‌تری نسبت به این بازار داشته باشید.

تکنولوژی بلاک چین

اولین مورد در تحلیل بنیادی ارزهای دیجیتال تکنولوژی پشت این ارزها، یعنی بلاک‌چین است. هر زمان که کاربرد جدیدی برای بلاک‌چین پیدا شود، موارد استفاده آن بیشتر می‌شود. در نتیجه ارزش ارزهای دیجیتال مبتنی بر شبکه بلاک‌چین نیز افزایش می‌یابد.

سیستم بلاک چین

برای مثال زمانی که کاربرد این تکنولوژی در جلوگیری از جعل اسناد مطرح شد، بسیاری از ادارات تصمیم گرفتند اسناد بااهمیت خود را با تکنولوژی بلاک‌چین کدگذاری کنند. همین امر باعث افزایش تقاضا برای ارزهای فعال در این شبکه می‌شود.

نوسان زیاد ارز دیجیتال

پس‌ازاین مرحله اگر شرکت عملکرد خوبی داشته باشد، افراد بیشتری تمایل به خرید توکن آن پیدا می‌کنند و در نتیجه ارزش توکن‌ها بالا می‌رود. در نتیجه بازار ثانویه‌ای تشکیل می‌شود و خریداران جدید، توکن‌ها را از صاحبان قبلی‌شان خریداری می‌کنند.

بسته به پیشرفت پروژه و تیم پشت آن، این بازار ثانویه بزرگ‌تر می‌شود. تا حدی که از آن به بعد با افزایش حجم معاملات، ارزش آن توکن روزبه‌روز افزایش می‌یابد.پس به‌طورکلی برای اینکه بخواهید آینده هر ارز دیجیتال را با توجه به تحلیل بنیادی آن پیش‌بینی کنید، می‌توانید اطلاعات پروژه مربوط به آن را در سپیدنامه (White paper) آن ارز مطالعه کنید.

نوسان ارز دیجیتال

پروژه‌های ارزهای دیجیتال

دومین مورد، پروژه‌های پشت این رمز ارزها است. این پروژه‌ها به حدی اهمیت دارند که اصلاً ارزهای دیجیتال بدون آن‌ها بی‌معنی هستند. حتی ممکن است روزی به‌طور کل از بین بروند. درواقع می‌توان گفت منظور از پروژه هر ارز، علت به وجود آمدن آن ارز دیجیتال است.

فرض کنید شما شرکتی دارید که کالا تولید می‌کند و می‌خواهید واحد پول مخصوص به شرکت خودتان را داشته باشید. پس یک ارز دیجیتال تولید می‌کنید و فقط در ازای دریافت آن ارز دیجیتال، کالای خود رو به مشتری ارائه می‌دهید. برای این کار ابتدا باید رمز ارز موردنظر به بخش‌های کوچک‌تری به نام توکن تبدیل شود. سپس به‌طور محدود در بازار عرضه شود.

ارزهای دیجیتال

چیزی شبیه عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بورس. هنگامی‌که شرکتی برای اولین‌بار قصد ورود به بازار سرمایه را دارد، بخشی از سهام خود را به‌صورت محدود در بازار عرضه می‌کند. سپس سرمایه‌گذارانی که به آینده آن شرکت امیدوارند، در عرضه اولیه شرکت کرده و سهام آن را خریداری می‌کنند.

در بازار رمز ارزها نیز همین‌طور است و شرکت‌ها توکن مخصوص خود را به‌صورت محدود عرضه می‌کنند. کسانی که خدمات یا کالای آن شرکت را می‌خواهند یا به نظرشان آن شرکت در آینده موفق خواهد بود، می‌توانند توکن مورد نظر را خریداری می‌کنند.

حجم سرمایه جاری‌شده در بازار

مورد آخر که شاید کمی بیشتر با آن آشنا باشید، حجم سرمایه و تعداد سرمایه‌گذاران فعال در این بازار است. بدین معنی که هرگاه خبر مثبتی منتشر شود که در نتیجه آن تقاضا برای رمز ارزها بالا رود، طبیعتاً قیمت آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

برای مثال هنگامی‌که «ایلان ماسک» توییت مثبتی درباره آینده این بازار منتشر کرد و گفت معتقد است که این ارزها روزی به‌ وسیله مبادلات تبدیل می‌شوند، قیمت بیت‌کوین به‌شدت بالا رفت.

ارز بیت کوین

عکس این اتفاق را چند روز بعد شاهد بودیم؛ زمانی‌که ایلان ماسک در توییت دیگری اعلام کرد استخراج بیت‌کوین آلودگی ایجاد می‌کند. به همین خاطر دیگر حاضر نیست با دریافت بیت‌کوین در سایت تسلا خودرو بفروشد. با انتشار این توییت قیمت بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال سقوطی ناگهانی را تجربه کردند.

نظر ثروتمندان و منتقدین درباره بازار ارزهای دیجیتال

به‌هرحال باوجود همه این‌ها، کماکان بیت‌کوین و به‌طور کلی ارزهای دیجیتال، مخالف‌ها و منتقدین خاص خود را دارد. این افراد به هیچ نحوی، حاضر نیستند این بازار را به رسمیت بشناسند. حتی برخی از آن‌ها معتقدند این بازار آینده‌ای ندارد و روزی محکوم به نابودی است.

بیل گیتس و وارن بافت نمونه‌ای از این مخالفان سرسخت هستند. آنها ارزهای دیجیتال را بی‌ارزش می‌دانند. بیل گیتس حتی در برهه‌ای اعلام کرده بود که اگر بتواند روی پایین آمدن قیمت بیت‌کوین شرط می‌بندد.

وارن بافت هم که یکی از ثروتمندترین افراد دنیاست و ثروت خود را با خرید سهام شرکت‌هایی که کم‌تر از ارزش واقعی معامله می‌شوند ولی آینده خوبی دارند، نظیر کوکاکولا، به دست آورده، می‌گوید محال است روزی در این بازار سرمایه‌گذاری کند.

سخن پایانی

فراموش نکنید بازار ارزهای دیجیتال نیز مانند خرید سهام، نیازمند کسب دانش و صرف وقت کافی است. بنابراین یادتان باشد که قبل از شروع فعالیت در این بازار از مشاوره سرمایه‌گذاری افراد خبره بهره گیرید. مشاوره‌ سرمایه‌گذاری اصولی و ارزیابی ریسک‌های این بازار نقش مهمی در موفقیت معامله گران می تواند داشته باشد.

اگر این مطلب برایتان مفید بود آنرا با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

https://1ea.ir/mdnVhttps://tinyurl.com/2p9fzfj8
https://1ea.ir/mdnVhttps://bit.ly/3laCMrl
https://rizy.ir/OLT6fhttps://cutt.ly/BTX5WT0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *